Objektiivi ülesanne on koondada kujutis filmile või pildiandurile. Objektiiv valitseb vaatenurka ja majutab diafragmat, mis muudab valgust fotoaparaati laskvat ava (apertuuri) suurust.
* Püsifookuskaugusega e fix objektiividel on suurem ava, saab kasutada väiksemat teravussügavust. Pilt on suurema tervausega ja vähem moonutatud. Sobivad lähivõteteks.
* Muudetava fookuskaugusega objektiivid e suumobjektiivid mõeldi välja selleks, et vähendada varustsue hulka, mida fotograaf peab kaasas vedama.
*Digitaalsed objektiivid tehtud vaid digikaameratele.
*Analoogobjektiivid sobivad nii digikaamerale kui ka filmiga.
Fookuskaugus (on läätse optilise keskpunkti ja fookuse vaheline kaugus)
Digikaamera pildiandur on u 2/3 35mm filmi kaadri suurusest st objektiivi fooksuskaugus pikeneb u 1,5 korda. 50mm objektiiv muutub digitaalpeegelkaamera ees 75mm pikkuseks ja 200 mm 300 mmks. Teleobjektiivi omadusi rõhutatakse ja lainurkobjektiivi omadusi vähendatakse: 24 mm objektiivi efektiivne fookuskaugus digi ees on 36 mm (ehk 24*1,5).
Objektiivide fookuskaugus küündib 8 mm kuni 2000 mmni.
Minul on hetkel varustuses kaks suumobjektiivi 18-55mm ja 55-250mm. Unistus oleks omada ka 15/16-85/100 mm kanti, miskipärast see lainurkvaade köidab mind hetkel.
Minu aparaadil:
* Objektiividel on nupp AF/MF ehk siis vastavalt iseteravustamine ja manuaalne teravustamine. Seni on ta alati olnud mul reziimis AM.
* Iseteravustamisreziimi valik nupp AF saab valida One-Shot (lukustuv iseteravustamine, sobiv seisvate objektide jaoks, teravikustab objekti vaid korra, peale võtet tuleb uuesti teravikustada), Al Focus (pidev AI isetervavustamine, sobib liikuva objketi korral, mil liikumine ei ole ennustatav ette, ehk kaamera teravikustab kergel vajutamisel ja siis hoiab ka liikuva objekti teravana), Al Servo (AI sevoteravustamine, sobib liikuvate objektide pildistamiseks sobib, päästiku kergel vajutamisel on objekt pidevalt terav ja mõõdab säri).
*Teravustamispunkti valik. Tuleb välja, et automaatprogrammides on töös kõik teravustamispuktid. Kaamera kasutab kõige lähemale objektile suunatud teravustamispunkti. Ühenupu abil saab ise valida, mis punkti tahad teravikustada.
Viimased kaks parameetrit on muudetavad programmides P, Tv, Av, M, A-dep.
Nippe: portree korral teravustada silmi, keeukates oludes kasutada keskmist punkti, liikuvate objektide korral automaatne ja AI+servoteravustamist.
Pildinäited lisan hiljem...
AI=Artificial Intelligence ehk tehisintellekt
Allikas ikka: J.Garret ja G. Harris Täielik fotograafiakursus +Canon 400D manuaal.
50-250 mm uus? mm:) Väga hea, et õpitu siia kribad..toon pool kursuse rahast pärast sulle siis:)
VastaKustutaei ole uus, vana aga ma kasutan seda hetkel vähe...
VastaKustuta