kolmapäev, 29. detsember 2010

Lets Sum Up Two Thousand and Ten

  • Fotograafia on südamelähedane, lisaks lihtsalt klõpsutamisele alustasin ka teooria ja manuaaliga tutvumist. Kuid siiski kõik algab peast ning vaatamisest ei piisa õpi nägema, nagu üteb J.Sillart
  • Puhkamine on mõnus -suvine metsa-, surfipuhkus ja suusapuhkus, mõte on vaja lendu saada ja I did It!;
  • uued alad on proovitud-golf ja surf ja purjetamine, järgmisel suvel uuesti ja tihemini tahan;
  • tervise proovilepanek, kevadel sai sporti tehtud päris kõvasti, keha sai kõva koormuse ja spordi isu kadus mõneks kuuks, suvelõpus tabas kummaline tõbi, ennast peab ikka hoidma ja stabiilsus on võtmesõna;
  • 23 km joostud, jes I did it!
  • Joogalaager raputas mind korralikult läbi;
  • Teatrielamus Puhastus - sünge, eluline lugu minevikust;
  • UueMaailma Festival - mõnus mummuline festival Tallinnas :)
  • Sõprus - hoia seda suhtevormi hoole ja hellusega;
  • Juuksekatsetused - punapeameeri ja kärpimine, tglt olen hinges ikka Blond, mis Blond!
  • töööd oli palju, väga palju, uusi väljakutseid ja vanu tuttavaid olukordi, andsin endast rohkem kui sain;
  • Raha kulus palju, sissetuli vähem;
  • Pean Raamatut -oma raamatupidamiseäriga on algust tehtud, deebu ja kreebu on ikka meeles ja meeldib mulle see täpsus ja loogika, mis nende numbrite taga on ja kuidas kõik ikka lõpuks klapib Aktiva=Passiva, Deebet=Kreedit; Tänud abilisele ja rahastajale!
  • Kokkamine - omatehtud leib, pitsa, Napoleonikoogi taastegemine, seenepirukas, pannkoogid mmmmm;
  • Seelikud ja Kleidid on täiendust saanud - Wear a Dress Day-st sai Wear a Dress Week
  • Klassikasuusad -määri, tõuka ja libise, paaristõuked ja vahelduvad tõuked, terve teadus ja arengu ruumi on;
  • Minu kallid inimesed - nende ring on aasta jooksul laienenud, tänud et olete minuga!
2010 aitähh kõigi kogemuste, elamuste, hetkede, kohtumiste, asjade, inimeste, paikade, mõtete eest, mis mu teele jäid ja mida kogesin! PAI!


System Error...ReStart and Help needed

Error kiusab mind ja minu tehnikat viimasel ajal:
* arvuti Dan Dell on kuidagi aegalane ja miskid tulemüürid ja viirusetõrjed plingivad koguaeg ja tahavad tähelepanu;
* tõkkepuupult on katki ja ei ava puud ja ei saa parkima, uus maksab miski 1000 kr ?!... ja 1000 kr ainult
* zitika käigukast keeldus täna 2käigust üles käike vahetamast;
* zitika puldi patarei jaurab;
* minu kõvaketas on seoses EURO ja aastalõpugaga erroreid täis...

APPPI, APPI ma vajan kedagi suurt, tugevat ja tarka appi, kellele meeldib tehnikaprobleemidega tegeleda.

uhhh enda kõvaketta errorist sain täna osaliselt lahti suusaradadel, käisin klassikasuuskadega koperdamas, ei ma oska veel sõita nendega korralikult ikka....kord on liiga libe ja siis kukun keset sirget kõhuli.

Uus ErroriVaba aasta oootan Sind!

laupäev, 25. detsember 2010

reede, 24. detsember 2010

Teravussügavus ja AVA

Taaskord üks foto ABC kuuluv mõistepaar teravussügavus ja AVA. Kirjutaks need lihtsalt lahti end ajaoks. Mulle meeldis Wikipediast leitud seletusest kokuvõte teha:
Teravussügavus selgitab milline osa fotost on terav ning milline osa udune. AVA korrigeerimine muudab ka teravussügavust. Täiesti terav on fotol vaid üks kindel punkt. Kõik sellest punktist eespool ja tagapool on fookusest väljas, kuid mingil määral terava punkti lähedal tundub inimsilmale terav. See terav pindala ongi teravussügavus.
Väiksem AVA ehk suurem F- arv, annab suurema vahemaa, mis jääb teravaks. Väiksem AVA, annab suurema teravussügavuse.
Suurem AVA ehk väiksem F-arv, annab väiksema teravussügavuse.
Kui ava on liiga suur siis fotol esinevad moonutused.

Avaarvu kirjeldamisel asendatakse tavaliselt murru lugeja tähega f, mis tähistab fookuskaugust, kuna fookuskaugus on võrdne avause läbimõõduga. Maksimaalne ja minimaalne F-arv oleneb objektiivist. Madalam f-number tähistab suuremat ava ning võimaldab rohkemal valgusel läbida objektiivi ning jõuda filmile või sensorile. Fotograafia mõiste „üks f-stop" muudub valguse intensiivsust kahekordselt.Avaarvu muutmine ühe stopi võrra muudab objektiivi läbiva valguse hulga kaks korda. Muutes avaarvu 1/4’lt 1/5,6 peale, muutub objektiivi läbiva valguse hulk kaks korda väiksemaks. Avaarvu muutmine 1/11 pealt ¼ peale, suureneb valguse hulk kokku kaheksa korda.


f/1, f/1.4, f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22, f/32

Minu aparaadil, teravussügavuse muutmiseks kasutada reziimi Av (Av on Aperture value, mis märgib ava suurust objektiivis olevas diafragmas). Katsetused on siin:
Avaarvu sain oma objektiiviga (18-55mm) valida vahemikust F3.5 kuni F22.


F22 ehk väiksem AVA andis suurema teravussügavuse (vt TV pilt, mis selgelt loetav) - foto tegemine võttis kauem aega ja käest ei saanud teha vajas kindlat alust


F3.5 ehk suurem AVA andis väiksema teravussügavuse (vt TV pilt, mis udune) klõps käis kiirelt

Allikad: www.wikipedia.ee EOS 400D manuaal

Fotograafia vol3

Kuidas tekitada pildile sügavust? Kui esiplaan on must, siis tekib sügavus, kui tagaplaanil on nö valgusaken või tagaosa on udune. Näiteks tiri puuoks kaadrisse. Sama efekti saab ka teravikustamisega.
Õppisime nägema, millise optikaga pilt on tehtud. Kas Norm, Lai või Tele.
Lainurk jäädvustab keskkonda. Tele lõikab ühe tüki keskkonnast välja. Normaalne on kahe vahe peal. Normaalne vastab sellele tulemusele, mida igapäevaselt näeme. Inimese silma lääts ei liigu edasi ega tagasi, vaid ta muudab oma jäikust e painet. Silm on riist, nägemine toimub "selle karbi sees" (peas). Mida laiem nurk, seda suurem sügavusteravus, mida telem seda väiksem teravussügavus.

80 mm optika on portree optika. 70-100 optimaalne optika.
Filtritest ehk kõige parem filter on naiste sukk.

Esimese kodutöö tulemused on siin:


Kodune ülesanne:
* pildistada Jõule
* Võtta üks tänav või raudtee ja modell. Töö ülesanne on tunnetada objektiivide toimimist. Pildistada Telega ja Norm objetiiviga.

NB! Kui õues on udu, siis fotokas kaasa ja ruttu õue pildistama :) Ja mulle hirmsasti meeldib õppejõu lähenemine ja ütlus, et pildi tegemine hakkab pihta mõttetegevusest.

neljapäev, 23. detsember 2010

pühapäev, 5. detsember 2010

Suusalaager

Suusalaager ongi seljataga, nagu niuhti.... Väga mõnusad olid need 10 päeva. Suutsin end ikka täiesti "välja lülitada" st olin arvutist eemal 99%, iga päev enamus aega värskes õhus, ümberringi hea seltskond, supper söök ja kokakool, filmiõhtud ja üks pisuke taantsuõhtu lõpetuseks. Ja juhtus ka nii, et unustasin mõtlemise vahepeal ära mõneks ajaks.... see oli põhiline! I did It!
Planeerimise ja elluviimise kool
Nagu reisimisel ikka tuli ette ka äpardusi ja kõik ei läinud nii nagu plaanis oli, kuid mis ei tapa teeb tugevaks ja kõigest sai üle. Esmalt pidime jõudu katsuma tormise merega, osad meist nakatusid merehaigusesse ja oioi see ei olnud mitte mõnus. Tormise mere tõttu jäi laev 2 tundi hiljaks ja see tähendas seda, et meie jäime rongist maha ehk siis alustasime Levi poole sõitu mööda maad. Helsingist on sinna 1000 km. Tervet ööd me sõita ei jaksanud ja ööbisime ühes motellis poolel teel ja hommikul liikusime edasi. Tänu sõidule nägime hommikul lumist ja kaunist põhja soome loodust oma silmaga. Läbisime meeleolukaid väikseid kohti mille nimed meid naerma ajasi, nagu näiteks Pasala, Porokari. Lõpuks ehk siis 6h planeeritust hiljem jõudsime kohale Levisse.
Tagasi tulles ei olnud meie ja rongi vahel tormist merd ja sel korral jõudsime ilusti rongi ja pääsesime öisest autosõidust. Kugi jah, üks väike ehmatus tabas hommikul, kui üks jeepidest ei tahnud käivituda ja ta tuli rongilt maha tirida, kuid siiski sai aku laetud ja jõudsime laevale ilusti. Kodus tervitas meid päikseline Tallinn :) Home Sweet Home!
Suhtekool
Seltskonnas oli ka lapsi, seega jätkus nende siirast rõõmu ja naeru ja nalja igasse päeva pisut. Ma nautisin seda kirjut seltskonda. Saime tublisti hakkama.
Spordikool
Kuna Levil on 50m meetri raadiuses suusarajad, mäesuusanõlv ja tõstuk, poed ja ujula on nii 500m raadiuses. Seetõttu on laagris kõigil alati vabakava, igaüks läheb trenni millal soovib ja kui tihti soovib ja valib vabalt ala, kuidas liikuda (murdmaa, lumelaud, mäesuusk, jooksmine, ujumine) ja kellega koos. See on mõnus :) Loomulikult kuulub programmi ka saun ja sageli kaks korda päevas :)
Suusakool ja määrdekool
Sel aastal tegin järjekordse investeeringu spordivarustusse, ostsin endale ka klassikasuusad, nüüd on mul siis kahed suusad kohe. Klassikasuuskade määrimine oli&on terve teadus minu jaoks. Kuid põhitõed said laagris selgeks siiski: parafiin on libisemiseks ja kantakse (triigitakse) vaid libisemisalale, mis asub suusa ees- ja tagaotsas. Pidamismäärded (erivärvi pulgad selleks otstarbeks) kantakse vaid pidamisalale, mis asuvad suusa keskel. Pidamise pulga valikul on oluline ka lume vanus ehk vana lumi ja uus lumi. Soetasin endale ka esimese määrdepulga, sinise, mis on kõva pakase korral sobilik. Lisaks peaksin veel soetama lilla ja punase ehk siis soojemate ilmade tarvis. Ja mul on nyyd ka käsn ehk kork, millega määret laiali ajada. Ning ühe korra tegin endale ise suusad kah, sulatasin parafiini ja panin pidamist, seda küll kogenuid suusakunni käe all.
Kokakool
Oioi see oli võimas. Igal õhtul oli kokakool, kõik said käed külge lüüa. Peakokaks oli D, kellel oli söögiplaan, nagu ikka ei läinud päris nii nagu plaanitud, toitu jäi meil üle ja mõned katsetsued tegemata.
Siit need söögid tulevad: pannkoogid, pudrud, metsseapraad, lambakarree, lamba pasta, spagetti polonese, kilubaklazanivorm, tai moodi kana ja nuudlid (oioi kui terav oli see), kohupiimakook, murakamoos leiba-juustuga, verivorstid, ahjukartlid rosmariiniga, ahjupelmeenid jne
Fotokool
Pildisaak on hetkedest siin, et siis pilt ütleb rohkem, kui tuhat sõna.



Kilometraaz läbitud: 98 km